Taką
kapustę przygotowuję zazwyczaj do golonki, albo do schabowego.
Oczywiście przyrządzam też kapustę kiszoną na inne sposoby, ale tak
sporządzona jest bardzo smaczna.
Podstawowym
składnikiem jest kapusta kiszona. Kupuję kapustę kiszoną z marchewką.
Do tego trzeba dokupić boczek i właściwie danie gotowe, nie licząc
dodatków, które zawsze ma się w domu pod ręką.
Składniki:
- 1,5 kapusty kiszonej
- 35 dkg boczku
- 1 cebula
- sól
- pieprz
- kminek
- 3 liście laurowe
- 4-5 ziaren ziela angielskiego
- łyżka mąki
Sposób wykonania:
- Kiszoną kapustę odciskamy, kroimy i zalewamy woda. Gotujemy ok 40 minut. W międzyczasie, jeśli woda, w której gotuje się kapusta, jest za kwaśna odcedzamy ja i zalewamy nową wodą. ( Wodę, którą odlaliśmy z kapusty zostawiamy w jakimś naczyniu, gdyż może się okazać, że kapusta po odcedzeniu będzie zbyt mało kwaśna i trzeba będzie ja jeszcze dokwasić jakąś częścią płynu ). Do kapusty dodajemy kminek ( ok pół łyżeczki ), liście laurowe i ziele angielskie
- W czasie, gdy kapusta się gotuje, kroimy boczek w kosteczkę ( boczek powinien być średnio tłusty -powinno być trochę mięska i trochę tłuszczyku, aby można było zeszklić na wytopionym tłuszczu cebulkę), podsmażamy go, aby wytopił się tłuszcz. Dodajemy do niego drobno pokrojona cebulę.
- Gdy cebula jest już ładnie zeszklona odcedzamy kapustę z wody ( ja robię to łyżką cedzakową) i wkładamy ją na patelnię z boczkiem i cebulą ( ja smażę kapustę w głębokiej patelni typu wok). Wraz z kapustą powinno znaleźć się na patelni także trochę wody , w której się gotowała. Kapusty nie mieszamy z boczkiem, tylko zostawiamy na boczku i cebulce. Patelnię przykrywamy i kapustę dusimy do odparowania wody i lekkiego przybrązowienia dolnej części kapusty. Potem dolewamy trochę wody ( może być ta z kapusty ), która po zmieszaniu z lekko przypalonym boczkiem, cebulką czy kapustą nada całości ładnego jasnobrązowego kolorku ( ale trzeba uważać, aby nie przypalić ). Wtedy mieszamy całą zawartość patelni i dalej dusimy w razie potrzeby podlewając wodą. Pod koniec duszenia dolewamy do kapusty ok 1/3 szklanki wody wymieszanej z łyżką mąki i dusimy jeszcze do odparowania. W tym czasie doprawiamy solą i pieprzem ( oczywiście bez dodania mąki też jest smaczna. Ja przyrządzam ją raz z mąką, a raz bez )
Kapusta palce lizać:) Moje ulubione danie.Zastawa też super:)
OdpowiedzUsuńMoja kapusta jest na etapie duszenia z boczkiem i cebulką :-) wygląda i pachnie cudownie:-)
OdpowiedzUsuńRewelacja na Baltyku :)
OdpowiedzUsuńDzieki
Niesamowity smak-mąż się zachwycał:)
OdpowiedzUsuńA jakby sam zrobił to jego zachwyt nie miałby granic.:)
UsuńWszystkim dziękuję za miłe komentarze:)
OdpowiedzUsuńWłaśnie gotuję. Jeszcze nie próbowałem,ale będzie pyszne. Pozdrawiam z miasta macierzystego Twojej zastawy (-:
OdpowiedzUsuńOj, jestem zakochana w naczyniach z Twojego miasta, do którego w ubiegłe wakacje w końcu dotarłam osobiście.I do sklepu firmowego też! To były piękne chwile:)I moje kuchenne półki wzbogaciły się o kolejne cuda:), choć już i tak uginały się pod ciężarem niebieskiej ceramiki:).
UsuńA ja pije wode z kapusty, same witaminki....
UsuńDo taki to kapusty najwazniejszy je krupniok!!! Bez tego sie ni godzi!Oczywiscie oryginalny we flaku a nie w celofanie. Zaraz bede miol narychtowane to taki idealne piatkowe maszkiecyni!
OdpowiedzUsuńsuper kapusta mniam
OdpowiedzUsuńPalcem palce lizać pychotka-
OdpowiedzUsuńPrzepyszny przepis pierwszy raz robiłem.... Z golonką wyśmienite!!!!!!!!
OdpowiedzUsuńbardzo fajnie opisane :) to jest prawdziwy przepis
OdpowiedzUsuńDzięki:)
UsuńFantastyczny przepis. Moja kapustka właśnie się gotuje :)))))))))
OdpowiedzUsuńTeż ją lubimy:)
UsuńWczoraj ugotowałem golonkę,a dzisiaj dopasowuję do niej kapustkę.Mam nadzieje,że wyjdzie,bo golonka palce lizać.Dzięki za przepis.
OdpowiedzUsuń:)
UsuńA czy taka kapustka dobrze smakuje z karczkiem? Przepis wygląda smakowicie, dzisiaj zamierzam go wypróbować:)
OdpowiedzUsuńWitam, dzisiaj i ja wypróbuję, zainspirowałam się fotką bo wygląda rewelacyjnie na zdjęciu takiej jak właśnie szukałam... napisze jakie były wrażenia, pozdrawiam....
OdpowiedzUsuńCzekam więc na wiadomości!:)
UsuńRobiłam wczoraj! Pycha! Najlepsza!
OdpowiedzUsuńTo już kolejny (nie wiem który już) przepis z tego bloga,z którego skorzystałam! Dzięki Aniko! A jutro robię kapuśniak z najnowszego przepisu z tego bloga;-) Pozdrawiam! Milena
Mileno! Bardzo się cieszę, że korzystasz z moich przepisów, a co najważniejsze, że potrawy wg nich przygotowane smakują Ci:). To dla mnie motywacja do dalszych publikacji. Mam nadzieję, że kapusniak też będzie smakował:-). Pozdrawiam Anika
UsuńAnika a boczek ma być wędzony
OdpowiedzUsuńMoże być wędzony, albo gotowany. Jak kto woli
UsuńSuper kapusta ,ale ja zamiast mąki z wodą dodaje starty ziemniak jak na placki na 500g kapusty ;)
OdpowiedzUsuńDzisiaj zrobiłam tą kapustkę,wyszła super
OdpowiedzUsuń:).Podałam ją z żeberkami....pycha!!!Dzięki za przepis.Pozdrawiam
A zanim zaczniesz obgotowywać kapustę spróbuj ją - uprzednio oczywiście przeszatkowaną - przesmażyć na patelni... Potem postępuj zgodnie ze swoim przepisem. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńNo dobrze wszystko pasuje, ale gdzie grzyby suszone? Przeciez to podstawa do Kapusty zasmazanej(nie mylic z bigosem).
OdpowiedzUsuńWitam. Właśnie zabieram się za gotowanie. Golonka już w garnku, czas więc na kapustę. :) Stąd moje pytanie... czytając "Kiszoną kapustę odciskamy, kroimy i zalewamy woda" rozumiem, że kapustę zalewam całkowicie?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!
Smaczne! Dziekuje za przepis
OdpowiedzUsuńDziekuje za ten przepis. Pyszny kapusta.Mariola
OdpowiedzUsuńJestem w trakcie robienia kapustki zobaczymy. Pierwszy raz robię. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńwłaśnie dokonałem dzieła przepis super palce lizać !!!
OdpowiedzUsuń