Sernik świąteczny
Sernik klasyczny,nieco ciężki, ale też i puszysty, wilgotny, i bardzo smaczny. Takie serniki u nas się lubi, więc takie piekę. Koniecznie na kruchym cieście.
Do sernika wykorzystuję zwykły biały ser półtłusty, a nie ten z wiaderka. Należy go przemielić najlepiej trzykrotnie, wówczas wyjdzie gładziutki, bez grudek.
Tym razem do sernika nie dodałam rodzynek, tylko kandyzowaną skórkę pomarańczową i cytrynową oraz otartą skórkę z cytryny, a także sok wyciśnięty z połowy cytryny. Dodałam tez kilka kropel aromatu pomarańczowego, tak więc sernik wyszedł pod znakiem cytrusowym, choć wcale te dodatki jakoś bardzo go nie zdominowały. To sernik z typu klasycznych domowych serników. Można oczywiście dodać też rodzynki, jeśli ktoś lubi je w serniku. Ja lubię, ale tym razem nie dodałam.
Sernik piekłam na rozpinanej kwadratowej blaszce o rozmiarach 25 x 25.
Składniki:
Na kruchy spód:
- 20 dkg mąki
- 5 dkg masła
- 5 dkg cukru pudru
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- 1 jajko
- szczypta soli
- łyżeczka proszku do pieczenia
Na masę serową:
- 1 kg półtłustego twarogu
- 150 g masła
- 8 jajek
- 1,5 szklanki cukru
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 opakowanie cukru waniliowego
- sok z połowy cytryny
- skórka otarta z 1 cytryny
- 100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 50 g kandyzowanej skórki cytrynowej
- kilka kropli aromatu pomarańczowego
- Przygotować ciasto: mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia posiekać z masłem. Dodać cukier, szczyptę soli, jajko i zagnieść. Uformować kulę, owinąć folią i wstawić na godzinę do lodówki.
- Schłodzone ciasto rozwałkować i wyłożyć nim nasmarowany masłem spód formy o średnicy 26 cm. Ciasto może zachodzić na ścianki formy. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i piec około 10 - 15 minut aż uzyska jasnozłoty kolor. Ciasto wyjąć z piekarnika i ostudzić.
- Przygotować masę serową: ser zmielić (przynajmniej 2 razy)
- Masło utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym, a następnie stale ucierając dodawać po 1 żółtku.
- Gdy masa będzie już puszysta dodawać partiami zmielony ser, stale ucierając. Następnie dodać mąkę, skórkę otartą z cytryny, sok z cytryny i aromat. Wszystko razem jeszcze chwilę ucierać, aż uzyskamy jednolitą gładką masę
- Dodać skórki kandyzowane i wymieszać
- Na koniec ubić na sztywno pianę z białek i partiami dodawać do masy serowej delikatnie mieszając
- Na ostudzony kruchy spód wyłożyć masę serową i piec w 170 stopniach ok 1 godziny
- Sernik po upieczeniu pozostawić w piekarniku. Po 10 minutach uchylić drzwiczki piekarnika i studzić
- Po wystudzeniu obsypać cukrem pudrem
uwielbiam serniki pod każdą postacią, ja też nie korzystam z sera w wiaderku ale nieco ułatwiam sobie przygotowanie sera na sernik niż go trzy razy przekręcać - chociaż kiedyś tak również robiłam. Teraz wkładam podzielony na mniejsze kawałki ser do malaksera i daję resztę składników (oprócz bakalii) i po prostu miksuje. Na końcu daję bakalie z tym że mieszam je już łyżką aby były w całej masie. Tak jest o wiele szybciej a ser nie traci na smaku i puszystości ;)
OdpowiedzUsuńSzczerze powiedziawszy też tak robię, nawet kiedyś przy którymś serniku wiedeńskim o tym pisałam, ale teraz napisałam o tradycyjnym sposobie. Jeśli chodzi o malakser to najpierw ucieram masło z cukrem, potem dodaję żółtka, a jak to wszystko jest już zmiksowane dodaję po kawałku sera i dość długo to wszystko miksuję, aż masa będzie całkiem gładka. Potem inne dodatki juz tylko mieszamy i na koniec mieszamy z pianą. Ostatnio miałam dużo sera i malakser trochę ciężko pracował więc w przepisie podałam tradycyjny sposób, bo nie chciałabym, aby ktoś czuł się rozczarowany, że całość nie mieści mu się w misie malaksera, albo co gorsze, żeby "siadł" mu malakser w czasie pracy nad sernikiem. Ale przy mniejszej ilości sera malakser jest idealny do przygotowywania gładkiej masy serowej. Robię tak od lat, korzystając z końcówki z nożykami. Pozdrawiam A :-)
Usuńteż korzystam z nożyków, a jak masa serowa jest zbyt "zbita" i malakser ciężko pracuje to wystarczy dolać trochę mleka, masie to nie zaszkodzi a urządzenie się tak nie męczy;)
UsuńMleka nigdy nie dodawałam, ale to dobra podpowiedz!:)
Usuńserniczek wygląda pysznie na pewno bardzo puszysty:)
OdpowiedzUsuńBardzo ładnie wyszedł. Osobiście nie przepadam za sernikami na kruchym cieście, ale takim zacnym kawałkiem poczęstowałabym się!
OdpowiedzUsuńA jaka wielkość blaszki?
OdpowiedzUsuńJa piekłam ten sernik na odpinanej kwadratowej blaszce o wielkości 25x25cm.
UsuńJaki piękny serniczek :-) mniam :-) a jak pięknie wyrósł. Bardzo lubię serniki :-) miłego dzionka :-)
OdpowiedzUsuńWyglada naprawde swietnie! Juz nie pamietam kiedy ostatnio jadlam sernik...
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!
Mmm, wygląda niesamowicie kusząco :)
OdpowiedzUsuńKurcze masz superowe przepisy:-) Mam hopla na Twoje przepisy ..Codziennie zagladam i cos pichce rodzince.
OdpowiedzUsuńCieszę się, że do mnie zaglądasz:-). I że korzystasz z przepisów. Zapraszam i pozdrawiam serdecznie:-)
UsuńJak sera piatnicy uzyje to dawac masło?
OdpowiedzUsuń