Ciekawostki

Minestrone to najsłynniejsza włoska zupa wywodząca się z środkowych Włoch. Nazwa pochodzi od włoskiego słowa minestra, co oznacza zupę.

 
Ponoć zupa ta ma rodowód klasztorny, o czym mogą świadczyć nazwy różnych jej wersji np. benedyktyńska, klasztorna, franciszkańska. To zakonnicy zobowiązani do przestrzegania ścisłej diety próbowali urozmaicić swój monotonny jadłospis. A że ich sady, ogrody warzywne i ziołowe  pełne były rozmaitych roślin to też korzystali z darów natury i urozmaicali swoje menu przyrządzając coraz to bardziej wyrafinowane potrawy warzywne i tak ponoć powstała minestrone, rozsławiona później w całej Europie najprawdopodobniej przez cudzoziemskich podróżników, którzy nierzadko korzystali z gościnności włoskich zakonników nocując i stołując się właśnie u nich. Mowa tu oczywiście o odległych czasach średniowiecznych.

Minestrone to zupa jarzynowa składająca się z najrozmaitszych warzyw podduszanych wcześniej na oliwie, zawsze z dodatkiem makaronu, rzadziej ryżu. Charakteryzuje się bardzo gęstą konsystencją.
Minestrone bazuje na cukinii, selerze naciowym, fasoli, marchewce, cebuli, pomidorach i kapuście włoskiej. Nie może w niej oczywiście zabraknąć typowo włoskich dodatków jak czosnek czy oliwa ,ale trudno jest określić jej jednoznaczną recepturę i skład, gdyż każdy region Włoch wykształcił swoją odmianę tej zupy. Tak np. w Mediolanie zamiast makaronu dodaje się do niej ryż, a w Genui  pesto z bazylii.
Każdą porcję zupy posypuje się startym parmezanem. W niektórych zaś wersjach gotuje się ją ze skórką parmezanu.
Do zupy można dodać kawałki mięsa lub wędliny oraz aromatyczne zioła, najczęściej bazylię i rozmaryn.

Komentarze