czwartek, 2 kwietnia 2015

Dania na Wielkanoc

Dania na Wielkanoc

Święta wielkanocne tuż tuż. Więc dla wszystkich tych, którzy szukają inspiracji, co przygotować na Święta, przedstawiam zbiór potraw i ciast, które można zaserwować swym bliskim w ten świąteczny czas.
Z czym kojarzy się nam Wielkanoc? Oczywiście na pierwszym miejscu są tradycje religijne, które kultywujemy z pokolenia na pokolenie.
Ale w tym naszym świętowaniu staramy się też zachować tradycje dotyczące wielkanocnego stołu. Przed nami masę przygotowań, aby suto i smacznie go nakryć.Co się powinno na nim znaleźć, i czego nie może na nim zabraknąć?
Świąt Zmartwychwstania Pańskiego nie można sobie wyobrazić bez koszyczka ze święconką. Do święcenia zanosimy przeróżne potrawy, ale chyba najważniejszą z nich jest jajko, najczęściej pięknie pomalowane w formie pisanek.Jajka - symbol odradzającego się życia i zwycięstwa nad śmiercią od wieków wpasowują się w tradycje związane z Wielkanocą. I  goszczą potem na stole przez całą Wielkanoc. Podajemy je w różnej formie, głównie na śniadanie wielkanocne.
W moim domu na śniadanie wielkanocne na półmisku z wędlinami zawsze musi sie znaleźć wiejska kiełbasa, a do niej podaje się ćwikłę. Jajka, kiełbasa i buraczki - to typowy dla naszego domu zestaw śniadaniowy. Oprócz tego inne smakowitości, choćby pieczeń rzymska czy różnorakie sałatki
Tak więc hołdując tradycji na naszych stołach znajdą się jajka w najróżniejszej postaci: faszerowane, z sosami, w postaci sałatek. Ja zaproponuję poniżej moje sposoby na wielkanocne jajka.
Święta Wielkanocne nieodłącznie kojarzą się nam z babami wielkanocnymi i mazurkami, które są symbolami umiejętności i doskonałości. Poniżej przypomnę kilka moich przepisów na te typowo wielkanocne wypieki.
Na stole nie może też zabraknąć innych słodkości. U nas zawsze  piecze się  serniki, makowce czy keksy. Gościom można też zaproponować torty i ciasta przekładane masami.
A co na obiad? Najczęściej jakaś pieczeń, a do niej surówki i sosy.
Do dań typowo wielkanocnych należy też zaliczyć żurek i barszcz biały. No i biała kiełbasa ... .
Poniżej przedstawię moją propozycję potraw i wypieków wielkanocnych, Klikając w nazwę można otworzyć cały przepis.

1. Przepisy na ciasta wielkanocne

Babka cytrynowa 


                                              Babka drożdżowa z bakaliami
 
                                            
                                                
                                                    


 2. Zupy wielkanocne
3. Świąteczne dania mięsne


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 

2 komentarze:

  1. Ojoj jak dużo wspaniałych i pysznych przepisów :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super zbiór przepisów! dla każdego coś smacznego! :)

    OdpowiedzUsuń